TLÜ ÖST
ÖST loengukursuse raames loodud rajad.
Noblessneri avastusrada
Autor: ÖST 6
Lisatud: 16.12.2020
Viimati muudetud: 31.01.2021
целевая группа: Muu
 
Informatiivne ja meeltlahutav avastusrada		
 
kaart
 
Pääsküla raba ja õpperada
Autor: ÖST 5
Lisatud: 10.12.2020
Viimati muudetud: 11.12.2020
целевая группа: Muu
 
Riietus: Vastavalt ilmale
Kaasa võtta hea tuju ja mõnus seltskond
 
kaart
 
Vanalinna avastusrada
5
Autor: Öst 1
Lisatud: 10.12.2020
Viimati muudetud: 12.12.2020
целевая группа: Gümnaasium
 
Tere tulemast Vanalinna Avastusrajale! Alustame oma teekonda Kanuti aiast ning läheme läbi vanalinna, jõudes Šnelli tiigi äärde. Sellel Avastusrajal tutvud mõningate Vanalinnas leiduvate ökosüsteemiteenustega, millest sõltuvad mitmed inimeste jaoks olulised igapäeva aspektid. Nägemaks, mis Sind igas järgnevas punktis ootab, pead sinna jalutama ning alles siis saad tutvuda seal antava infoga ja vastata küsimustele. Raja pikkuseks on umbes 2 km ning selle läbimiseks kulub umbes 1 - 1,5 tundi. Käesolev Avastusrada sobib kõige paremini gümnaasiumi õpilastele, kuid on sobiv ka teistele asjahuvilistele! Lapsed saavad täiskasvanute kõrval kaasa teha. Kui ülesanne täidetud ja oled oma vastuses kindel, siis vajuta nuppu „Vasta” ja seejärel „Edasi“. Head mängimist!

Ökosüsteemiteenused on inimese jaoks vajalikud hüved, mida ökosüsteemid pakuvad. Osad nendest on käega katsutavad, nagu hein, puit, ja ravimtaimed, samas teisi hüvesid pruugime teadvustada endale vähem, näiteks süsihappegaasi akumulatsioon või värske õhu olemasolu. Ökosüsteemiteenuste mõiste on vajalik selleks, et rõhutada seost inimese heaolu ja looduskeskkonna vahel. Vaata hoolega tabelit, kus on toodud erinevaid ökosüsteemiteenuste näited! Seda infot võib sul vaja minna järgnevatele küsimustele vastamiseks. Võid sellest igaks-juhuks kuvatõmmise teha :)

Tugiteenused - teenused nagu aineringe, mullakate, fotosüntees, elupaigad.
Reguleerivad teenused - teenused, mis mõjutavad kliimat, vee-, õhu- ja mulla kvaliteeti, veevarusid, üleujutusi, samuti tolmeldamine.
Varustusteenused - teenused, mida inimene saab ökosüsteemilt, näiteks toidu, vee jm materjalidena
Kultuuriteenused - teenused, millega loodus pakub esteetilist ja vaimset naudingut, on lõõgastumise kohaks ja uute teaduslike teadmiste allikaks.
 
kaart
 
Kakumäe avastusrada
Autor: ÖST 3
Lisatud: 09.12.2020
Viimati muudetud: 11.12.2020
целевая группа: Gümnaasium
 
Vajalik ilmastikule ning maastikule vastav riietus, telefon, millega pilti teha ja võimalusel prügikott.. Vajadusel ka akupank. Edu!
 
kaart
 
Pirita jõeoru Maastikukaitseala
Autor: ÖST 4
Lisatud: 08.12.2020
Viimati muudetud: 10.12.2020
целевая группа: Gümnaasium
 
Raja valdavaks temaatikaks on Pirita jõgi ja sellega seotud ökosüsteemid, mis sobib kõikidele looduse- ja keskkonnahuvilistele alates gümnaasiumiastmest. Väikse ülesandena soovitame korjata prügi, selle kohta on juhised esimeses küsimuses. Teekond võib olla raskesti läbitav talvisel ajal või märja ilmaga. Kindlasti võiks valida avastama minekuks veekindlad jalanõud. Rajal asub ka ilusa vaatega piknikukoht, kus saab väikse peatuse teha ja loodust nautida. Rada algab parklast, kuhu saab autoga, aga viieminutise jalutuskäigu kaugusel asub bussipeatus Lükati tee. Raja läbimine võtab umbes 1,5-2 tundi. Kindlasti läheb vaja laetud akuga nutiseadet (mobiil või tahvel), millel on GPS ja mobiilne internet. 
HOIATUS! Raja läbimisel võid saada uusi teadmisi! :)
 
kaart
 
Pääsküla raba
Autor: ÖST 2
Lisatud: 03.12.2020
Viimati muudetud: 10.12.2020
целевая группа: III kooliaste
 
Kaasa võtta laetud telefon, vajadusel akupank. Rada läbides tuleb kasutada rakendusi: rohemeeter, kompass, müramõõtja. Palume need enne raja läbimist alla laadida! Rakendus Rohemeeter on kasutatav ainult veebilehitsejas.
 
kaart
 
Pae pargi avastusrada
Autor: ÖST 5
Lisatud: 12.05.2019
целевая группа: Muu
 
Töötav ja laetud nutitelefon.
 
kaart
 
Kloostrimetsa rada
Autor: ÖST 6
Lisatud: 12.05.2019
целевая группа: Gümnaasium
 
Rada on kõige parem läbida kuiva ilmaga, vihmase ilma korral võivad teed olla mudased ja libebad. Samuti oleks hea päevavalges rajal käia- metsa sees on valgustusposte väga vähe. Avastusraja läbimiseks on vajalik täislaetud akuga mobiiltelefoni, GPS'i ning Sound Meter app'i, mida on võimalik tasuta alla laadida. Raja läbimine võtab keskmiselt tund aega ja on 1,9km pikk.
 
kaart
 
Retk Pirita-Koselt Kloostrimetsani
4.3
Autor: Öst 1
Lisatud: 03.05.2019
целевая группа: Muu
 
Avastusrada on kõige mugavam läbida ilusa ja kuiva ilmaga, rajale tuleks avastusraja läbimiseks võtta kaasa vähemalt 3G-internetiühendusega nutitelefon. Riietu vastavalt ilmale ja mugavad jalanõud aitavad kindlasti raja läbimisele kaasa. 
 
kaart
 
Järve Terviseraja Avastusrada
Autor: ÖST 4
Lisatud: 02.05.2019
целевая группа: Muu
 
Kaasa võtta laetud nutiseade ning riietuda vastavalt ilmastikule. Avastusrada sobib kõikidele vanusegruppidele ning ei nõua rasket füüsilist pingutust. 

Контакт
TLÜ

 
kaart
 
Kadrioru ökosüsteemiteenused
4.4
Autor: ÖST 5
Lisatud: 09.04.2019
целевая группа: Muu
Средлнее время прохождения: 53 minutit
 
Vajalik töötav telefon, millel on GPS ja internetiühendus.
Ilmale vastav riietus
 
kaart
 
Ökosüsteemiteenuste avastusrada Viimsis
4.7
Autor: ÖST 5
Lisatud: 04.04.2019
Viimati muudetud: 30.05.2021
целевая группа: Muu
Средлнее время прохождения: 23 minutit
 
Valida ilmastikule vastav riietus.
Vajalik on nutiseade, millel on GPS ja ligipääs internetile.
 
kaart
 
Kalamaja avastusrada
Autor: ÖST 2
Lisatud: 31.03.2019
целевая группа: Muu
Средлнее время прохождения: 1 tund 18 minutit
 
Soojad riided, töötav nutitelefon
 
kaart
 
Ökosüsteemiteenuste avastusrada TLÜ ümbruses III
4.5
Autor: ÖST 3
Lisatud: 13.12.2017
целевая группа: Muu
Средлнее время прохождения: 12 minutit
 
Lae telefoni alla müramõõtmiseks rakendus (nt Soundmeter), ühtlasi Horisondi Pilveaabits.
Need leiad Play poest või App Store'ist.
 
kaart
 
Ökosüsteemiteenuste avastusrada TLÜ ümbruses II
4.7
Autor: ÖST 2
Lisatud: 14.12.2017
целевая группа: III kooliaste
Средлнее время прохождения: 21 minutit
 
Ökosüsteemiteenused on inimese jaoks vajalikud hüved, mida ökosüsteemid meile pakuvad. Mõned neist on käega katsutavad, näiteks hein ja ravimtaimed, ent mõndasid teadvustame endale vähem, näiteks süsihappegaasi akumulatsioon või värske õhk. Samas võivad need silmale nähtamatud, tihti iseenesestmõistetavad hüved olla taime- või loomaliikide, sealhulgas ka inimese kui liigi elutegevuse aluseks.                                          Lae endale müra mõõtev äpp, näiteks sound meter.
 
kaart
 
Ökosüsteemiteenuste avastusrada TLÜ ümbruses I
4.8
Autor: Öst 1
Lisatud: 14.12.2017
целевая группа: Muu
Средлнее время прохождения: 24 minutit
 
Vajalik on internetiga varustatud nutiseade (telefon, tahvelarvuti), millel ideaalis võiks aku täis olla. Samuti on vajalik rajaläbimiseks müramõõtmis äpp alla laadida (nt. Sound Meter).
 
kaart
 

На этой странице тропы открытий как для школ, так и для общеобразовательных целей. Для выбора тропы нажми на желаемый участок и школу или на маркер, находящийся на карте.

Минимальные условия: операционная система IOS (версия 8), Android 4.4 или Windows Phone 8.1. Необходим рабочий GPS модуль и хотя бы 3G интернет.